piątek, 7 listopada 2014

Dirie Waris "Kwiat pustyni"

"Kwiat pustyni" to przerażająca opowieść życia pewnej znanej Somalijki. Waris jako mała dziewczynka została poddana brutalnemu zabiegowi obrzezania. Mając kilkanaście lat, kiedy postanowiono, że wyjdzie za kilkadziesiąt lat starszego mężczyznę, postanowiła uciec z osady.

Następnie pokonując wiele kilometrów dotarła do miasta, gdzie miała rodzinę. Stamtąd dostała się do Wielkiej Brytanii, jednak była tam przez krewnych izolowana od świata. Dopiero potem poznała ludzi, którzy nauczyli ją języka i zachowania w tym kraju. Jej życie odmieniło się jeszcze bardziej, kiedy w McDonaldzie została zauważona przez znanego fotografa. Dziewczyna z plemienia nomadów została światowej sławy modelką. Teraz wykorzystując swój sukces walczy z istniejącym na całym świecie problemem obrzezania.

Historia jest wręcz nieprawdopodobna, jednak to sto procent prawdy, przerażającej prawdy. Bardzo wzruszająca. Książka niewątpliwie wciąga. Czytałam ją ponad rok temu, a jednak bardzo dobrze ją pamiętam. Zachęciła mnie do czytania lektur, które pokazują życie kobiet w innych krajach.

Poświęciłam czas także pozostałym jej książkom Córka nomadów, Przełamać tabu, List do matki: wyznanie miłości, Czarna kobieta, biały kraj. Są one dopełnieniem tej historii. Nie będę jednak recenzować każdej z osobna, gdyż w pamięci trochę mi się zlewają. Pamiętam, że List do matki i Czarna kobieta, biały kraj są miejscami nudne, jednak są w nich również ciekawe szczegóły z życia Waris.

Myślę, że warto zapoznać się z historią kobiety, która tyle przeszła, a następnie pomogła tylu dziewczynom w podobnej sytuacji. Jako ciekawostkę dodam, że Waris mieszka(lub mieszkała, bo miała się wyprowadzić) przez pewien czas w Gdańsku.

Ocena: Bardzo dobry.

10 komentarze:

Zatracona w książkach pisze...

Mam tę książkę w planach ;) Jestem bardzo ciekawa historii tej kobiety, bo rzeczywiście jest wręcz nieprawdopodobna!

Elenkaa _ pisze...

Oglądałam film, książki nie miałam okazji czytać. Wzruszająca historia.

http://pasion-libros.blogspot.com/

cyrysia pisze...

Widzę, że jest to niezwykła, poruszająca historia. Najbardziej zaskoczył mnie jednak fakt, że Waris przebywa, bądź przebywała przez jakiś czas w Gdańsku.

Radosław Kowalski pisze...

Czytałem kiedyś. Książka godna polecenia ;)

Aga CM pisze...

Czytałam. Trudna, smutna historia.

Rozkminy Hadyny pisze...

Właśnie, jak Cyrysia pisze, jak to w Gdańsku? Skąd?

Fenko pisze...

Film widziałam, ale ksiązkę chetnie bym przeczytala, bo wydaje mi sie, ze byłaby lepsza od ekranizacji. A info o Gdańsku i mnie zaskoczyło ;)

Gabriel Data pisze...

Bardzo fajny post. Piękny, rzeczowy blog.
Jestem blogerem modowym, ale na moim blogu pojawił się post o książce.
Szczególnie zależy mi na komentarzu kogoś takiego jak ty - z doświadczeniem.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie. ~ http://gabriel-data.blogspot.com/

N. pisze...

Od dawna planuję przeczytać tą książkę:)

Jolanta Mazurkiewicz pisze...

Bardzo fajny blog, lubie tu zaglądać i dowiedzieć się co obecnie czytasz lub co polecasz😉 chciąłabym cię zaprosić również na mojego bloga jestem początkującą blogerką, a pisanie recenzji to dla mnie forma terapii którą bardzo pokochałam😍 więc zapraszam cię www.zaczytanajola.blogspot.com

Prześlij komentarz