sobota, 22 listopada 2014

Norah Sharif "Wyznania Norah"


„Wyznania Norah” to historia rodziny Samii Sharif, ale tym razem z perspektywy jej córki.

Dziewczyna urodziła się w rodzinie pełnej przemocy. Jej matka od najmłodszych lat była niekochana przez sam fakt bycia kobietą, więc swojej córce starała się przekazać jak najwięcej uczuć. Nie można powiedzieć jednak tego o ojcu Norah, który gwałcił ją kilka lat. Na dodatek od najmłodszych lat była świadkiem przemocy wobec swoje matki. Autorka poza życiem swej rodziny opisuje także swoje dojrzewanie, przyjaźnie, bunt, swoje relacje z rodzeństwem. Znajdziemy tutaj również opisy drastycznych przeżyć na ulicach Algierii, gdzie panowała wojna.

Autorka jest dużo odważniejsza od swojej matki. Sama namawiała ją do ucieczki i walki o lepsze życie. Jest to ciekawa książka, jednak wolałam wersję jej matki. Jest także trochę krótsza. Zawiera opis tej rodziny z innej perspektywy. Jest dobrym uzupełnieniem tej historii.

Ocena: Dobry

10 komentarze:

Fenko pisze...

Szkoda, że recenzja tak bardzo krótka :) przydałoby się więcej informacji o bohaterach ,języku, jakim posługuje się autorka, bo przyznam, że tematyka bardzo mnie interesuje

Czytam w pociągu pisze...

Niestety z racji umysłu raczej ścisłego zawszę piszę krótko. :) Często też nie pamiętam tak dokładnie książek czytanych jakiś czas temu.

Radosław Kowalski pisze...

A tam, że recenzja krótka. Ważne, żeby przekazać odczucia po lekturze :)

cyrysia pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
cyrysia pisze...

Nie znam historii rodziny Samii Sharif i zazwyczaj mało czytuje książek o takiej tematyce, gdzie dominuje przemoc w rodzinie, ponieważ bardzo emocjonalnie przeżywam tego typu brutalne wydarzenia. Niemniej jednak nie skreślam tej książki całkowicie. Może kiedyś po nią sięgnę, tak z czystej ciekawości.

Kornelia Pikulik-Czyż pisze...

Każdy pisze, jak lubi. Jedni krótko, inni długo. Mi z czasem recenzje się wydłużyły, ale zauważyłam też, że są książki, o których mogę pisać i pisać, a są takie, o których nie mam zbyt wiele do powiedzenia.
Tematyka tej książki mnie ciekawi, więc chętnie kiedyś po nią sięgnę.

Elenkaa _ pisze...

Kiedyś czytałam podobne książki, na pewno jeszcze nie przeczytam nie raz.
http://pasion-libros.blogspot.com

recenzje ami. pisze...

takie historie kiedys bardzo mnie interesowały, w domowej biblioteczce mam kilka tych książek
recenzjeami.blogspot.com

Aga CM pisze...

O! Tę książkę mam ochotę poznać ;)

Scarlett pisze...

Zaciekawiła mnie ta książka. I dlaczego wszystkie powieści o tamtych kulturach mają identyczne okładki?

Prześlij komentarz