sobota, 22 listopada 2014

Norah Sharif "Wyznania Norah"


„Wyznania Norah” to historia rodziny Samii Sharif, ale tym razem z perspektywy jej córki.

Dziewczyna urodziła się w rodzinie pełnej przemocy. Jej matka od najmłodszych lat była niekochana przez sam fakt bycia kobietą, więc swojej córce starała się przekazać jak najwięcej uczuć. Nie można powiedzieć jednak tego o ojcu Norah, który gwałcił ją kilka lat. Na dodatek od najmłodszych lat była świadkiem przemocy wobec swoje matki. Autorka poza życiem swej rodziny opisuje także swoje dojrzewanie, przyjaźnie, bunt, swoje relacje z rodzeństwem. Znajdziemy tutaj również opisy drastycznych przeżyć na ulicach Algierii, gdzie panowała wojna.

Autorka jest dużo odważniejsza od swojej matki. Sama namawiała ją do ucieczki i walki o lepsze życie. Jest to ciekawa książka, jednak wolałam wersję jej matki. Jest także trochę krótsza. Zawiera opis tej rodziny z innej perspektywy. Jest dobrym uzupełnieniem tej historii.

Ocena: Dobry

piątek, 7 listopada 2014

Dirie Waris "Kwiat pustyni"

"Kwiat pustyni" to przerażająca opowieść życia pewnej znanej Somalijki. Waris jako mała dziewczynka została poddana brutalnemu zabiegowi obrzezania. Mając kilkanaście lat, kiedy postanowiono, że wyjdzie za kilkadziesiąt lat starszego mężczyznę, postanowiła uciec z osady.

Następnie pokonując wiele kilometrów dotarła do miasta, gdzie miała rodzinę. Stamtąd dostała się do Wielkiej Brytanii, jednak była tam przez krewnych izolowana od świata. Dopiero potem poznała ludzi, którzy nauczyli ją języka i zachowania w tym kraju. Jej życie odmieniło się jeszcze bardziej, kiedy w McDonaldzie została zauważona przez znanego fotografa. Dziewczyna z plemienia nomadów została światowej sławy modelką. Teraz wykorzystując swój sukces walczy z istniejącym na całym świecie problemem obrzezania.

Historia jest wręcz nieprawdopodobna, jednak to sto procent prawdy, przerażającej prawdy. Bardzo wzruszająca. Książka niewątpliwie wciąga. Czytałam ją ponad rok temu, a jednak bardzo dobrze ją pamiętam. Zachęciła mnie do czytania lektur, które pokazują życie kobiet w innych krajach.

Poświęciłam czas także pozostałym jej książkom Córka nomadów, Przełamać tabu, List do matki: wyznanie miłości, Czarna kobieta, biały kraj. Są one dopełnieniem tej historii. Nie będę jednak recenzować każdej z osobna, gdyż w pamięci trochę mi się zlewają. Pamiętam, że List do matki i Czarna kobieta, biały kraj są miejscami nudne, jednak są w nich również ciekawe szczegóły z życia Waris.

Myślę, że warto zapoznać się z historią kobiety, która tyle przeszła, a następnie pomogła tylu dziewczynom w podobnej sytuacji. Jako ciekawostkę dodam, że Waris mieszka(lub mieszkała, bo miała się wyprowadzić) przez pewien czas w Gdańsku.

Ocena: Bardzo dobry.

sobota, 1 listopada 2014

Jerzy Andrzejczak "Adam Małysz. Batman z Wisły"

"Adam Małysz. Batman z Wisły" to biografia Adama Małysza, która przedstawia jego życie i karierę sportową do 2002 roku. Została napisana przez dziennikarzy Jerzego Andrzejczaka i Macieja Wesołowskiego.

W książce zawarte są szczątkowe informacje z dzieciństwa i późniejszego życia prywatnego sportowca, który jak wiadomo, bardzo je chronił. Można jednak dowiedzieć się coś o jego przyzwyczajeniach, czy jak poznał swoją żonę. Autorzy skupili się jednak najbardziej na rozwoju jego kariery. Przedstawiają pierwszych trenerów, pierwsze sukcesy, a także porażki, aż dochodzą do tego jak pokonuje najlepszych skoczków świata. Dużą uwagę skupiają na rozwoju polskiej kadry, na dużej zmianie w diecie, pracy z psychologiem czy fizjoterapeutą.

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż zawsze z wielkim zaciekawieniem śledziłam karierę Adama Małysza. Treść mnie usatysfakcjonowała, jednak zdziwiło mnie to, że napisano ją w 2002 roku, kiedy kariera skoczka trwała jeszcze prawie 10 lat. Przez to brakowało w niej opisów wielu jego późniejszych sukcesów, a także zakończenia kariery. Patrząc na język, można zauważyć, że była napisana przez dziennikarzy. Minusem "Batmana z Wisły" jest jednak to, że wydawcy zostali pozwani przez Adama Małysza. Okładka sugeruje, że jest to autobiografia sportowca. W środku umieszczone zostały także prywatne zdjęcia skoczka. Wydawca musiał zapłacić za to 5 000 zł' na cele społeczne.

Ocena: Dobry. Polecam fanom.